Arsonistic Intent(Where Metal Lives)
Успешно најавување !
Arsonistic Intent(Where Metal Lives)

Добредојдовте на http://www.arsonisticintent.macedonianforum.net,македонскиот форум за метал музуика.
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  KreatoR(германските треш кралеви) Radio  

Share
 

 KreatoR(германските треш кралеви)

Go down 
АвторПорака
ThrasH
Admin
ThrasH

Posts : 58
Points : 104
Reputation : 0
Join date : 2009-04-16
Age : 26
Location : Битола

KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) EmptyСаб Апр 25, 2009 1:40 am

Редно беше да отворам тема за еден од најдобрите бендој на светот,пионерите на германскиот треш метал Креатор.Па што мислите за нив?Кој ви се омилени песни,албуми и слично.Според мене имаат одлична музика и се едни од најзаслужните за експанзијата на треш металот низ светот.Иначе омилен албум или песна од нив немам,бидејќи сите албуми се приказна самите за себе.Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
http://arsonisticintent.macedonianforum.net
MaC_HatreD

MaC_HatreD

Posts : 3
Points : 7
Reputation : 4
Join date : 2009-04-20
Age : 30
Location : Macedonia Struga

KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: Re: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) EmptyПон Апр 27, 2009 4:13 pm

Креатор се закон и секако се еден од најдобрите бендој на сите времиња! Нјадобра песна од креатор според мене е violent revolution!
Вратете се на почетокот Go down
ThrasH
Admin
ThrasH

Posts : 58
Points : 104
Reputation : 0
Join date : 2009-04-16
Age : 26
Location : Битола

KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: Re: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) EmptyПон Апр 27, 2009 6:44 pm

Нешто повеќе околу KreatoR

Цитат :
Kreator е треш метал бенд од Есен, Германија. Почнале да свират под името Tormentor. Кариерата им започнува во 1982, свирејќи треш метал со влијанија од Venom.[2] Исто така, влијание врз нив оставиле и Slayer, Mercyful Fate и Bathory.[3] Свират сличен стил со нивните сонародници Destruction и Sodom, другите две звучни треш имиња од германската сцена. Сите три од овие бендови често се посочуваат како поттикнувачи за создавањето на дет металот, вметнувајќи елементи во својата музика од кои подоцна ќе произлезе дет металот.[4]

Kreator се застапници на чистиот треш, со исклучок на четири од нивните албуми (Renewal, Cause for Conflict, Outcast и Endorama) кога се посветуваат на сериозно експериментирање со звукот, ова се случува во текот на деведесеттите. Мешавината на индустриал, готик и разни други метал елементи во нивниот звук ќе наиде на поделени мислења кај нивните фанови и критиката.

Kreator се формирани како Tyrant во 1982 во Есен, Германија. Првата постава ја сочинувале вокал/гирата Миле Петроза, тапани Јирген Реил и Роб Фиорети на бас. Наскоро го смениле името во Tormentor и снимиле две демо снимки. Го смениле името за последен пат во Kreator во 1985 кога и потпишале договор со Noise Records. Главната причина за последната смена било постоење на истоимен бенд во Унгарија.

Деби албумот Endless Pain е снимен за 10 дена. Голем број блек метал и дет метал бендови го сметаат за многу влијателно издание.[5] За турнејата која му следувала, бендот го ангажирал поранешниот гитарист на Sodom Михаел Вулф.

Вулф нема да свири а следниот албум, Pleasure to Kill издаден во 1986. Како нов гитарист доаѓа Јорг Трзебиатовски кој ќе свири на новиот албум на бендот, албум вброен во класиците на трешот.[6][7][8] На овој албум се забележува напредокот на бендот во однос на претходниот албум.

Со песната „Flag of Hate“ која станала набрзо хит, Kreator се вбројуваат во перспективните бендови на европската метал сцена.

Во 1987 ќе го снимат Terrible Certainty сметан за дотогаш најдобар нивен албум поради покомплексните песни на него. Како хит на топ листите ќе се издвои „Behind The Mirror“, а популарноста на бендот ќе продолжи да расте.

Во 1988 го снимаат Extreme Aggression под капата на Epic Records. Снимен во Лос Анџелес, албумот станува метал хит, направен според формулата за успех на претходниот. Впечаток ќе остави спотот за „Betrayer“, станувајќи огромен хит на Headbangers Ball на MTV.

Во 1989 е снимен документарец за нив од страна на режисерот Томас Шхад под наслов Thrash Altenessen. Тритзе ќе го напушти бендот, а како негова замена ќе дојде Френк Госдзик. Бендот го издава Coma of Souls, а песната „People of the Lie“ станува хит. Кога работите во почетоците на деведесеттите ќе се сменат со комерцијалниот пристап на Metallica, Megadeth, Anhtrax и други метал бендови Kreator ќе го сменат нивниот звук и ќе почнат да експериментираат со дет и индустриал метал.

Резултатот на експериментирањето е Renewal издаден во 1992, а придружен со хеви, дет и индустриал метал влијанија. Ова ќе предизвика разочарување кај голем дел од фановите.[9][10]

Бендот почнува да се распаѓа, а Миле Петроза останува единствениот член од оригиналната постава. Работите се влошуваат со раскинувањето на договорот со Epic. Резултатот е Cause for Conflict издаден во 1995, албум со модерни влијанија од Pantera и Machine Head, мало враќање на погруб звук отколку на претходниот албум.[11]

Во 1996 составот на бендот повторно ќе претпи промени. Продолжуваат со експериментирањето преку албумите Outcast и Endorama. Продажбите на овие две изданија се ниски, а критиките не престануваат, но за сето тоа Петроза ќе изјави: „За нас успехот не е бројот на продадени албуми. Сите наши албуми до сега биле успешни за нас, зошто го постигнавме она што беше наша цел...“.[10]

Во 2001 со новиот гитарист Семи Џил-Сиринио, бендот го издава камбек албумот Violent Revolution, албум со кои се враќаат на треш стилот. Пофален е од фановите, како и од критиката.[12][13][14][15] По успешната турнеја се стекнуваат со фанови од младата метал генерација. Во 2005 е издаден Enemy of God, албум кој претставува класичен „олд скул“ треш метал.

Во јануари 2009 излегува нивниот дванаесетти студиски албум кој го носи насловот Hordes of Chaos.
Вратете се на почетокот Go down
http://arsonisticintent.macedonianforum.net
LuLu

LuLu

Posts : 17
Points : 31
Reputation : 2
Join date : 2009-04-20
Location : Дома :)

KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: Re: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) EmptyНед Мај 03, 2009 5:05 pm

Behind the mirror Twisted Evil Very Happy \m/
Вратете се на почетокот Go down
http://www.cristoferbt.piczo.com
tonci
Admin


Posts : 44
Points : 95
Reputation : 21
Join date : 2009-04-16

KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: Re: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) EmptyНед Мај 03, 2009 6:39 pm

Според мене најдобриот европски треш метал бенд.Не можам да одлучам која песна или албум ми се омилени едноставно претерано генијален треш бенд.
Вратете се на почетокот Go down
LuLu

LuLu

Posts : 17
Points : 31
Reputation : 2
Join date : 2009-04-20
Location : Дома :)

KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: Re: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) EmptyСре Jул 01, 2009 9:40 pm

ааа не ги слушам баш, ама некогаш и глата ме фаќа од овие Sad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.cristoferbt.piczo.com
Sponsored content
KreatoR(германските треш кралеви) Empty
ПишувањеПредмет: Re: KreatoR(германските треш кралеви)   KreatoR(германските треш кралеви) Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
KreatoR(германските треш кралеви)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Arsonistic Intent(Where Metal Lives) :: Генерална дискусија :: Бендови-
Отиди до: