Arsonistic Intent(Where Metal Lives)
Успешно најавување !
Arsonistic Intent(Where Metal Lives)

Добредојдовте на http://www.arsonisticintent.macedonianforum.net,македонскиот форум за метал музуика.
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  Nightwish... Radio  

 

 Nightwish...

Go down 
АвторПорака
Наташа
Admin
Наташа

Posts : 47
Points : 100
Reputation : 10
Join date : 2009-04-16
Age : 25
Location : Битола

Nightwish... Empty
ПишувањеПредмет: Nightwish...   Nightwish... EmptyПон Мај 18, 2009 6:16 pm

Еве и од мене една тема за мојот омилен бенд, сите што ме познаваат знаат колку сум досадна со нив Very Happy

Nightwish е фински симфониски power метал бенд, формиран во 1996 во Kitee, Финска. Бендот има продадено над 5 милиони CD, DVD и онлајн материјал низ целиот свет.

Иако Nightwish беа познати во нивната земја уште по првиот сингл, The Carpenter (1997), и деби албумот Angels Fall First, тие немаа светска слава се до издавањето на албумите Oceanborn(1998), Wishmaster(2000) и Century Child(2002). Нивниот албум Once издаден во 2004 доведе до тоа нивните видео спотови да се прикажуваат на MTV во САД и да бидат вклучени во американски филмови. Нивниот најголем хит, Wish I had an angel, беше вклучен во 3 филмови како начин да се промовира нивната северноамериканска турнеја. Бендот издаде уште три други синглови и два видео спотови за албумот, како и Sleeping Sun, oд “Best of” албумот издаден во 2005, пред вокалистката Тарја Турунен да ја напушти групата.

Во мај 2007 поранешната вокалистка на Alyson Avenue, Anette Olzon дојде во бендот како замена за Тарја, и во есента издадоа нов албум Dark Passion Play, од кој продадоа околу 800,000 копии. Во моментот се одржува турнеја за промоција на албумот, која започна на 6 октомври 2007 и ќе трае се до 19 септември 2009. Новиот Е.P. Made in Hong Kong беше издаден во март 2009.


Па, ме интересира дали и вие ги слушате Најтвиш, што мислите за нив и нивната музика, дали повеќе ви се допаѓа Тарја или Анете, ваши омилени песни... Секоја нивна песна е приказна за себе, полна со чувства и совршено склопени текстови, изведувани од одличните Туомас, Тарја и Анете... Ако треба да одвојам мои омилени песни, тоа би биле Wish I had an Angel, Over the Hills and far away, Tutankhamen, Nemo, Creek Mary’s Blood, Kuolema Tekee Taiteilijan, Where were you last night, Leaving you for me, Planet hell, Kiss while your lips are still red, Kinslayer, She’s my sin, Wayfarer, Sleepwalker, Bless the Child, The Forever Moments, Lappland, Wishmaster, Dead Boy’s Poem, Dead to the world, Phantom of the Opera, Beauty and the Beast, Die Alive, Angels Fall First, My Winter Storm, I walk alone, Astral Romance, Ghost Love Score, The Siren, Once Upon a Troubadour, A Return To The Sea, Know Why The Nightingale Sings, Nymphomaniac Fantasia, Elvenpath, Feel For You, Ocean Soul… да продолжам или доста се? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
https://arsonisticintent.macedonianforum.net
ThrasH
Admin
ThrasH

Posts : 58
Points : 104
Reputation : 0
Join date : 2009-04-16
Age : 26
Location : Битола

Nightwish... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Nightwish...   Nightwish... EmptyСаб Мај 23, 2009 6:31 pm

Немам зборој одличен бенд респект за темата,само некако неможат да ми легнат на уво Nightwish без Тарја.Anyway екстра бенд
Вратете се на почетокот Go down
https://arsonisticintent.macedonianforum.net
impactmkd

impactmkd

Posts : 13
Points : 23
Reputation : 2
Join date : 2009-06-17
Age : 28
Location : Skopje

Nightwish... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Nightwish...   Nightwish... EmptyСре Јун 17, 2009 1:19 am

Јас ги слушам најтвиш еден од моите омилени бендови...иако мислам дека поубаво беше со Тарја али тоа е тоа...
Според мене најубавиот и најмоќниот концерт од сите бендови што ги слушам е End of an era и дефинитивно така и ке остане. Омилени песни : Nemo , Ghost love score, Kinslayer, Wishmaster, Creek's mary blood, Nymphomaniac Fantasia, Bless the child, Gothic Santuary Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://bojanbozinovski.hi5.com
Sponsored content
Nightwish... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Nightwish...   Nightwish... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Nightwish...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Arsonistic Intent(Where Metal Lives) :: Генерална дискусија :: Бендови-
Отиди до: